ROZHOVOR S IDOU – KŘESŤANSKÝ PŘÍSTUP V MEDIÁLNÍM SVĚTĚ

27.10.2017 14:52

Media jsou pro lidi a obzvláště děti a teenagery v dnešní době velmi důležitá. Tráví spousty času na sociálních sítích, psaním zpráv, sledováním videí nebo třeba i hrami. Pro rodiče je to obrovská výzva – jak se k tomu postavit, co vše povolit a co už zakázat? Zeptali jsme se Idy, pro kterou je toto téma velmi blízké, jak to ona řeší ve svojí rodině.


Ida má 3 děti (dva kluky 7. a 4. třída a holčička 3 rok, která si vychutnává své období vzdoru). Nejenom ve svém osobním, ale i v pracovním čase se věnuje dětem a mladým lidem. Jaké jsou její zkušenosti a názory v oblasti používání digitálních medií?

1. Jak moc času trávíš na mobilu, sociálních sítích apod.? 
Můj manžel nainstaloval našim dětem aplikaci na měření, kolik času na internetu tráví a dělal si srandu, že to bude měřit i mně, no, nejsem si jistá, že bych to chtěla vědět :-) Osobně si myslím, že technologie mají potenciál pro mnoho dobrého, využitelnost těchto technických věcí je obrovská. Nerada bych, aby nás strach z nového paralyzoval do míry, že hned budeme říkat, že je to špatně, ale že můžeme poznávat, co dobré to přináší. Na druhou stranu pořád platí to, co zdůrazňuju dětem: jsme skuteční lidi a to, co doopravdy potřebujeme, je skutečný svět, skutečné zážitky, skutečné vztahy (ten virtuální svět je pro nás tou třešničkou, ale ne ten hlavní). 

2. Máte i vy doma nějaká opatření se svými dětmi? 
Máme dva starší kluky a mladší holčičku, takže jsme vyzkoušeli různé druhy přístupů a strategií. Teď jsme se ustáli na systému, který nám funguje – nastavili jsme pravidla, kolik času se bude trávit a nastavili jsme takové „postní dny“, kdy dáme všechna zařízení stranou a trávíme čas spolu jako rodina. Důležité je toho se nebát – díky pravidlům nám odpadly každodenní dohady. 

3. Myslíš si, že je důležité mít nastavená pravidla? 
Právě kvůli tomu rozporu ve vnímání technických věcí: děti je berou jako úplně normální a nevnímají potřebu jakékoli regulace jejich užívání, zatímco rodiče tuto potřebu vnímají velmi silně, neboť sami vyrůstali úplně bez technických zařízení. To pak často působí každodenní dohady, smlouvání, u nás říkáme „hučení“ – děti chodí a dokola opakují stejnou otázku: "Už můžu na počítač?" Proto je lepší si sednout, všechno vysvětlit a usnést se na nějakých přiměřených zásadách, které pak další hučení o dost sníží, i když očekávat, že by ustalo úplně, asi není reálné.

4. A co když rodiče neví, jak začít, je šance to ještě změnit i u teenagerů? 
Já si myslím, že na to otevřeně o věcech mluvit není nikdy pozdě. Běžný teenager jistě nebude radostí skákat do stropu, když rodiče přijdou s nápady a novými pravidly, nicméně si myslím, že v konečném důsledku je to i pro něho výhodné právě díky tomu, že jasná pravidla zklidňují atmosféru doma. Je ovšem třeba pravidla vytvářet spolu s dítětem a naslouchat jeho návrhům, samozřejmě těm reálným.

Pokud hledáte inspiraci, jak smyslupně dětem vyplnit volný čas, podívejte se na web www.web4kids.cz, kde naleznete plno her.

Zkuste si udělat kvíz "Děti v mediální džungli", odkaz zde

Pro rodiče máme uzavřenou skupinu na Facebooku, která slouží pro inspiraci a sdílení zkušeností.

Za tým Tim 2,2 
Jana